Az infláció a terményáraknál és a vadkár elleni védekezésre fordítható anyagköltségnél is minimum 50 százalékkal terhelte a mezőgazdasági vállalkozókat és a vadgazdálkodókat. A téma régóta kényes a térségünkben, az utóbbi években viszont – gazdától és társaságtól függően – történtek előrelépések a kárenyhítésben és a megelőzésben. Nagykanizsa környékén jó pár helyszínen gazdálkodik Ács Norbert, így több vadásztársasággal áll kapcsolatban. Vannak olyan táblái, amelyek a vadkár szempontjából veszélyeztetettek. 2022 kapcsán a vállalkozó azt tapasztalta: jóval kevesebb mértékben okozott kárt a vadállomány. Ez szerinte részint a vaddisznóállomány gyérítésének köszönhető. Emellett az utóbbi években egyre több területen lett villanypásztor kiépítve, ami megvédi a terményt.
– Ez kétélű dolog, a vadkár elleni védekezés. Esetünkben sok helyen villanypásztorral van megoldva a vadkár elleni védekezés, négy vagy öt sorban, a legjobban érintett kultúrákban. Ez legfőképpen a kukorica. Nagyon jól meg lehet oldani, ha egész évben oda van rá figyelve, karban van tartva, van benne áram, akkor nagyon sok esetben, olyan helyen, ahol jelentős mértékű vadkár lenne, azt lehet mondani, hogy nulla vadkárral meg lehet oldani az évet – nyilatkozta Ács Norbert, mezőgazdasági vállalkozó.
Tavaly a vadkár több oldalról sújtotta a vadásztársaságokat, ez nem csupán Zalára, hanem az egész országra igaz. A fő ok az infláció, hiszen a terményárak hatalmasat növekedtek, a mezőgazdasági vadkár megtérítésének költsége pedig ezzel egyenes arányban van. Másrészt a védekezésre fordítható anyagköltség terén is 50-70 százalékos növekedés következett be, mondta el Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke. Mint fogalmazott: társaságuk már több éve a védekezésre, a villanypásztor kiépítésére fókuszál.
– A nagy értékű kultúrákat megpróbáltuk szinte kivétel nélkül megvédeni. A jogszabály előírja a földhasználóknak is valamilyen szintű költségviselését, illetve részvételét. Nyilván erre törekedtünk, nagyon sok olyan földhasználónk volt, akivel jó viszonyban vagyunk, kölcsönösen ő ezt megérti, sőt, támogatja, és jól együtt tudunk működni. Ott, ahol a földhasználó ebben nem akar részt venni, sajnos magunkra próbáljuk hárítani az ő részét is, hiszen még mindig olcsóbb védekezni, illetve jobban tervezhető a védekezés költsége, mint egy bizonytalan piaci környezetben, a magas terményárak mellett megjósolni azt, hogy mi lesz majd a valós vadkárnak az értéke – mondta el Góber Zoltán, az EDVT elnöke.
A nem védett területeken a valós vadkár kevesebb, az elmúlt évek emelkedő kilövési számai meglátszanak az EDVT területén is. A vaddisznóállomány az afrikai sertéspestis miatti intézkedések nyomán jelentősen csökkent, a 2022/2023-as vadászati idény terítékszáma azt mutatja, hogy nagyjából a felére.
adás
magazin
híradó
