Magdolna-napi szentmisét és búcsút tartottak vasárnap délután a Bacónak-hegyen. Idén reneszánsz énekekkel és hangszerekkel is találkozhattak az érdeklődők, valamint felavatták az újonnan épült közösségi teret.
Évszázados hagyomány már a Magdolna-napi búcsú a Bacónak-hegyen, ami a vallásos megemlékezés mellett fontos közösségépítő feladatot is teljesít. - Itt van ez a gyönyörű kápolna, a Mária Magdolna kápolna, és úgy gondoltuk, hogy itt a szentmise utáni, komolyzenei koncertekkel szeretnénk idecsábítani a helyi, és az ország előadóit, a mai napon is két ilyen előadóval találkozhattunk, akik régi hangszereket is hoztak nekünk – mondta el Fábián Lászlóné, a Bacónak-hegyért Alapítvány elnöke.
Joób Emese előadóművész az alkalomhoz illő dalokkal készült. Mivel a közelmúltban egy ösztöndíjnak köszönhetően Finnországban járt, egy ottani balladakonferencián megismert, szintén Magdolnáról szóló éneket is hallhatott a közönség, természetesen finnül. - Magdalénának a személyéhez próbáltam kapcsolni a történeteket. A bűnbánó Magdolna képéhez, a gyönyörű hajzuhataggal rendelkező Magdolna képéhez, és a forrás képéhez. Népdalokat válogattunk, illetve régi zenei művek szólaltak meg – fogalmazott Joób Emese előadóművész.
Csörsz Rumen István főként az énekkísérettel foglalkozik, amihez az itt megjelent reneszánsz hangszerek mind alkalmasak voltak. A művészek egy igazi ereklyét is bemutattak: egy fidulát, ami valójában egy középkori vonóshangszer és az egykori művész, Kobzos Kiss Tamás hagyatékából származik. Emellett megszólaltattak egy barokk gitárt is, a legfontosabb szerepet pedig a koboz játszotta. - Emese játszott rajta. Méghozzá egy olyan kobzon, amelyen már rozettás hangnyílás van, tehát félig már lant, hogy úgy mondjam, mint a keresztanyja, amin viszont én játszottam. Kobzon eredetileg pengetőn játszanak, és most is hallhattunk rajta népzenét, moldvai népzenét főleg, de még tánckíséretre is alkalmas, nagyon univerzális hangszer, tehát ez a négy húr senkit se tévesszen meg, kobzon mindent lehet játszani, sőt még blues-t is, méghozzá igen kiválóan. És a reneszánsz lant, amin én játszottam, az egy 17. század eleji modell, tíz kórusos, tíz húrpáros hangszer – mondta Csörsz Rumen István előadóművész. Fábián Lászlóné elmondta, az ilyen események miatt is szeretnék fejleszteni a Bacónak-hegyi utakat, hiszen jó közlekedési lehetőségek mellett, még többen keresnék fel a festői területet és az alapítvány rendezvényeit.
adás
magazin
híradó