Az enyhe szeptember és október ugyan kimagasló kukoricatermést eredményezett, de a kártevők elszaporodását is elősegítette, valamint a növényvédőszeres kezelések eredményességének sem kedvezett. A tavalyihoz képest idén egy nagyon csapadékos nyár köszöntött ránk, ami megnehezítette a betakarítási munkálatokat és a gabona minőségét is rontotta. Pozitív hozadékként azonban a kukoricatermés országos viszonylatban is kimagasló lett, mind mennyiségben, mind minőségben. Jelenleg az őszi betakarítás folyik a Miklósfai Mezőgazdasági Zrt.-nél. Simon Bálint növénytermesztési-ágazat vezető elmondta, számukra ideális volt a szokatlanul meleg őszi időjárás.
– Ez most nekünk nagyon jól jött, mivel az augusztus vége, szeptember eleje nagyon száraz volt, ezért a repcevetéseink nagyon heterogénak, ezért sajnos sokat kellett velük foglalkozni, de a meleg nagyon jót tett nekik, illetve a kukoricabetakarításnak nagyon kedvez az időjárás, hála Isten a betakarítási mennyiségünk nagyon jó, illetve az őszi vetések, őszi gabonavetéseknek is nagyon kedvez a talaj előkészítése – árulta el Simon Bálint, a Miklósfai Mezőgazdasági Zrt. növénytermesztésimi-ágazat vezetője.
Növényvédelmi szempontból az ősz egy nyugodtabb időszaknak számít, egyes alapkezelésekre azonban mindig szükség van – mondta el Lábodi Márk agronómus. A repce alapgyomirtását és rovarölős kezelését például már elvégezték a szakemberek, az egyszikű gabonák kezelése azonban még hátravan. A szárazság a növényvédelemben is okozott némi problémát, hiszen egyes munkákhoz elengedhetetlen lenne a csapadék.
– Az őszi búzánál, illetve az őszi árpánál némi problémába ütköztünk az alapgyomirtásnál, hiszen nem igazán van nagyobb mennyiségű eső, ez által nem tudjuk sikeresen elvégezni, hiszen ezeknek a szereknek egy 15-20 mm bemosó csapadék azért szükséges egy két héten belül. Így egy kevés területet megcsináltunk, de az alapkezeléseket még nagy területen nem tudtuk elvégezni. Illetve, ha marad ez az októberhez képest meleg időjárás, akkor azért a vírusvektorokra oda kell figyelni az őszi árpánál, gabonáknál, hiszen a kabócák, poloskák fokozott figyelmet igényelnek, hiszen könnyen megjelenhetnek – fogalmazott Lábodi Márk, a Miklósfai Mezőgazdasági Zrt. agronómusa.
Az ősz folyamán még hátravan a repceállomány fejlődésének egységesítése, illetve az aratások után a mélyszántások elvégzése. A szakemberek reménykednek egy igazi, hideg téli időszakban, ami a kártevők elpusztulásában jelentene segítséget, így tavasszal sokkal könnyebben indulhatnának el a munkálatok.
adás
magazin
híradó