A cigány zenei világ bemutatása címmel tartottak ma kulturális rendezvényt a Bogdán János Cigány Kisebbségi Közösségi Házban. Az esemény résztvevői megismerhették – egyebek mellett – Cziffra György munkásságát és az autentikus cigány zenei műfajok kialakulását.
Az "ANOSZTRU” Országos Egyesület vezetése úgy döntött, hogy a roma holokauszt megemlékezést követően olyan kísérő programokat szerveznek mára, amelyek bemutatják a magyarországi cigányok zenei munkásságát. – Megmutatjuk az autentikus cigányzene helyi kultúráját is. Ezért több olyan kultúra is megjelenik és olyan időszakokra lebontva az elmúlt háromszáz, négyszáz évből, amely különböző hangszereket is jelent. A cimbalomtól elkezdve, a gitáron keresztül, a tamburáig bezárólag majdnem minden olyan hangszert – fakanál például – bemutatnak itt az előadók, amely igazán a roma történelemnek egy-egy mérföldköve volt – mondta el Teleki László, az „ANOSZTRU” Országos Egyesület elnöke.
A rendezvényen Kardos Ferenc néprajzkutató tartott előadást a Magyarországon, cigány családba született, később Franciaországba emigráló Cziffra György zongoraművész életéről és munkásságáról. – Élete azt szimbolizálja, hogy ha valaki tehetséges és három kultúrában él, akkor mind a három kultúrában tehetséges és összekötő ember tud lenni. A másik tanulsága az életének, hogy nem lehet olyan atrocitás, ami megszüntetné a néphez és a hazához való ragaszkodást - fogalmazott Kardos Ferenc néprajzkutató.
A programon a cigány zenéhez köthető műfajok kialakulását is megismerhették a résztvevők. – A hangszerek fejlődését mutatom be, s a zenei műfajok kialakulását, mind Magyarországon, mind nemzetközi szinten. Legvégső soron pedig szót ejtek a Kárpát-medencében élő kulturális értékekről és roma népzenéről –árulta el Kopár Antal zenész. A rendezvényen több zenei stílus klasszikusait is meghallgathatták a jelenlévők.
adás
magazin
híradó
