Az arra kijelölt szeméttárolókba helyezzék el a mindenszentek és a halottak napja után a leégett és elhasznált mécseseket – figyelmeztetnek a városüzemeltető szakemberei. Egyre gyakoribb, hogy az emlékezők összegyűjtik a mécseseket, majd a betéteket kicserélve később újra felhasználják. Ezt a módszert javasolják a szakértők is, hiszen így jóval kevesebb hulladék keletkezik. A mécsesek és a gyertyák között kétféle kategóriát különböztethetünk meg – említette stábunknak Szabó István, a Via Kanizsa vezérigazgatója. - Vannak az olcsóbb árfekvésű műanyag, illetve kisebb üvegmécsesek, ezek általában a halottak napja után a sírokról a hozzátartozók közreműködésével lekerülnek és a temetői hulladékgyűjtő edényekben helyezik el. Ezt követően a temetői gyűjtőkonténerbe hordjuk és onnét a bagolai hulladéklerakóra kerül - mondta el Szabó István, a Via Kanizsa Városüzemeltető Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.
A parkgondozók folyamatosan járják a temetőt, hogy összegyűjtsék a felhalmozott hulladékot. – Most leginkább a szemetet, a sok mécsest szedjük össze és a virágokat, amiket leszedtek már a sírokról. A régi koszorúkat visszük le a gyűjtőbe és ott rakjuk bele egy nagy konténerbe, ahol betömörítik és viszik a szemetet a szeméttelepre - fogalmazott Kutasi Tibor parkgondozó.
A másik kategóriába tartozó mécsesek, a gazdaságosabb fajtába sorolhatók, hiszen ezeket újra és újra felhasználhatják a hozzátartozók. Gyimesi Lídia elárulta, hogy ő pontosan így tesz, és nem hagyja kárba veszni a méretesebb darabokat. – Én megmondom őszintén, hogy én összeszedem, ami nagyobb. Ami benne van gyertya azt kidobom, de megtartom amelyik olyan, és a többi megy a kukába. Ha úgy van, akkor nem pocsékolok - mondta Gyimesi Lídia. Fontos, hogy – amennyiben nem lehet újra használni – a sírokon maradt mécseseket és gyertyákat az arra kijelölt szeméttárolókba tegyük, hogy azután a megfelelő helyre szállíthassák őket a szakemberek.
adás
magazin
híradó
