Egyre több szervezet és magánszemély küzd a felelős állattartásért Zala megyében. Az állatvédelem hónapja alkalmából a rendőrség szakemberei is felhívják a figyelmet arra, hogy nem csak a házi, hanem a haszonállatok is megérdemlik a tisztességes bánásmódot.
A haszonállatok megfelelő tartása nem csak azért fontos, mert nyereséget hoznak, erkölcsi kötelesség is jól bánni velük – hangsúlyozta Tóth László bűnmegelőzési alosztályvezető. Hozzátette: az állat leölése esetén is a legkevesebb fájdalom okozásával kell eljárni. - Ugye az állatvédelmi törvény ezt nagyon jól fogalmazza meg: minden állat tartásánál a jó gazda gondosságával kell eljárnunk. A fajtára, életkorra megfelelő helyet, táplálékot és egyéb tartási körülményt mindig biztosítanunk kell, illetve a megfelelő orvosi ellátást is. A haszonállatok vonatkozásában azért ne dugjuk a fejünket a homokba, őket azért tartjuk, hogy valamiféle hasznot hajtsanak nekünk - mondta el Tóth László bűnmegelőzési alosztályvezető.
Kuti Csaba hús jellegű, limousin típusú szarvasmarhákat tart. Elmondta: az állatok jelenleg 50 hektárnyi területen legelhetnek, valamint szénát és gazdasági abraktakarmányt kapnak. Pihenni mélyalmos, vastagon beszalmázott, szélvédett helyen tudnak. A gazdálkodó szerint szerencsére egyre többen elítélik a sokszor kegyetlen tartási körülményeket. - Sajnos vannak olyanok, akik nem fordítanak rá elég figyelmet, sokszor nem időben gondolkodnak a takarmányról és ezáltal nem jut az állat megfelelőhöz. Több esetet hallottam sajnos én is, hogy kisebb-nagyobb testű haszonállatoknál, hogy voltak ebből elhullások. Azt gondolom, hogy már az állatvédelmi törvény visszatartó ereje miatt eléggé odafigyelnek, és azért vannak már lakossági bejelentések is, ha valahol nem úgy tartanák az állatot, akkor erre felhívnák a figyelmet, de ez így van jól - fogalmazott Kuti Csaba gazdálkodó. Állatkínzásért alap esetben kettő, minősített esetben három év szabadságvesztéssel súlytható az elkövető.
adás
magazin
híradó
