Lelkileg és anyagilag egyaránt az év egyik legmegterhelőbb hónapja a január a megkérdezett szakemberek szerint. Dóber Valéria, kanizsai pszichológus azt tapasztalja, hogy a hideg idő és a kevés napsütés sokaknál idéz elő depressziós tüneteket, és az ünnepek utáni letargia sem ritka a pácienseinél. A Családok Átmeneti Otthonában a pénz beosztása okozza a legnagyobb problémát ebben az időszakban.
Januárban mindig több új ember jelentkezik és a régiek közül is jó páran visszatérnek Dóber Valéria rendelőjébe, akár csak néhány alkalomra is, mert valamin változtatni szeretnének. A pszichológus úgy gondolja, most egyébként is uralkodik egy általános rossz hangulat az országban, emellett a borús időjárás is megviseli az embereket. Úgy tapasztalja elsősorban a téli születésűek azok, akik hajlamosak ilyenkor a depresszióra. - A születésük pillanatától nem mindegy, hogy az adott személyt mennyi napsütés vette körül, mennyit volt csecsemőkorától a levegőn. Én ezt összehoznám kicsit a születési dátumokkal is, az életkori sajátosságokkal is. Ha most körbenézünk, akkor mindenképpen azt látjuk, ha itt Nagykanizsán is sétálunk, hogy az emberek nagyon rosszkedvűek. nagyon befelé fordulóak, nagyon keveset beszélgetnek - mondta el Dóber Valéria pszichológus.
A januári támogatásokat és sokan a fizetésüket is már karácsony előtt megkapták, így különösen nehéz februárig jól kezelni a családi kasszát. Hársfalvi-Gombos Viktória, a Családok Átmeneti Otthonának vezetője elmondta, az elmúlt évek tapasztalatai egyértelműen azt mutatják, hogy a január az egyik legnehezebb hónap az évben. Jelenleg 12 család él az intézményben, tagjaik többségében alkalmi munkákból élnek vagy csak az egyik szülő dolgozik teljes állásban. - Erre már mi is előre próbálunk készülni. Karácsony előtt számos adomány érkezik be hozzánk, élelmiszer-adományok is, ezeket próbáljuk elosztani, januárban is több osztást szerveztünk és fogunk is a családoknak, hogy könnyebben átvészeljék a következő februári fizetésig, illetve családi pótlékig, gyesig. Ezzel próbálunk mi segíteni, minden családnak egységesen adunk ilyenkor élelmiszercsomagot – fogalmazott Hársfalvi-Gombos Viktória, a Családok Átmeneti Otthona intézményvezetője. A várólista is hosszabb most az otthonban, mint a nyári hónapokban, a téli fűtési időszakban ugyanis a családoknak nincs anyagi forrásuk a tüzelőre, így a hegyi ingatlanokban nem tudják meghúzni magukat.
adás
magazin
híradó
