Országos szinten is egyedülálló alkotások, így már csak a reklámerejük miatt is érdemes lenne felújítani az egykori Gábor Áron laktanya sgraffitóit Ludvig Zoltán festőművész szerint. Az épületet ugyan kívülről rendbe tették, de a faliképek javítása elmaradt. Ludvig Zoltán stábunknak azt is elmondta: az állványozás nem lenne olcsó, de a sgraffitók restaurálását minimális forrásból meg lehetne oldani.
1932-ben, Medgyaszay István tervei alapján készült a Gábor Áron Tüzérlaktanya. Az egykori legénységi épületet díszítik a honfoglalás kori jeleneteket megidéző sgraffitók. A faliképeket Kacziány Aladár készítette. A festő munkásságát bemutató adatbázisban Móritz István fotóin keresztül láthatók az alkotások.
– Sajnos az állapotuk meglehetősen leromlott. Én ezeket a fotókat 2015-ben készítettem, s néhány év múlva, 2017-ben Dénes Sándor polgármester úr nekem személyesen megígérte, hogy az épület felújításra kerül, s ezek az alkotások is, amik helyi értéket képviselnek, hiszen benne vannak a helyi értéktárban is, hogy ezek felújításra kerülnek, de ahogy nézem, azóta sem történt velük semmi, sajnos – fogalmazott Móritz István.
Ludvig Zoltán korábban készített sgraffitókat, ráadásul a festőművész az egykori Gábor Áron Tüzérlaktanyában volt katona. Mint azt stábunknak kiemelte: Kacziány Aladár ügyes kezű művész volt, hiszen nagyszerű munkát végzett a faliképekkel. Ez a technika ma már nagyon ritka, Európában szinte kizárólag csak Bulgáriában használják.
– A sgraffitótechnika egy viszonylag egyszerű technika, de mégis nagyon nehéz, mivel a megvalósításnál különböző színű vakolatokat kevernek ki, 2-3-4 színt, ahogy a vázlat vagy a terv megadja. S ezt fel kell vakolni egymásra, hogy utána vakarásra kerül a felület, tehát kivakarják mindig azt a színt, ami kell. Az a nagy baj vele, mint a freskóval is, hogy nehéz befutni a jó időszakot, hiszen, ha már megszárad, akkor nem lehet tovább csinálni – mondta el Ludvig Zoltán festőművész.
Legutóbb 2008-ban foglalkozott a Kanizsa Újság a megmentésre váró sgraffitókkal. Akkor Balogh László, mint bizottsági elnök úgy fogalmazott: meggyőződése, hogy az ingatlan értékesítése során is meg kell védeni a faliképeket. Az egykori laktanya ma egy Preksen László által vezetett cég tulajdonában van. Kerestük a vállalkozót is, akitől megtudtuk, készült pontos tervezet az alkotások felújítására. Szerettünk volna interjút is készíteni Preksen Lászlóval, de az első egyeztetésünk óta nem reagált a megkeresésünkre.
adás
magazin
híradó
